A tápszerekről
Az anyatej elégtelen mennyisége, vagy teljes hiánya esetén, illetve különbözõ kóros állapotokban tápszerek adására szorulunk. Azt hogy melyik tápszert javasolja a gyermekorvos függ a baba életkorától és esetleges betegségétől.
6 hónapos korig anyatej pótló tápszereket alkalmazunk, amelyek az anyatej összetételét próbálják megközelíteni, bár az alapanyag rendszerint tehéntej. 6 hónapos kor felett az ún. követő tápszerekre térünk át, amelyek kissé eltérő összetételûek, de szintén tehéntej alapúak.
A tápszerrel táplált csecsemő esetén a tápszer mennyisége megegyezik a szoptatott csecsemő anyatejszükségletével. Az egy étkezés során elfogyasztott mennyiség 3 hónapos korig 120-150 ml, 4-6 hónapos korban 180-210 ml. Optimális, ha a csecsemõ életének második fél évében hozzávetõleg 500 ml követõ tápszert kap naponta. Ezt a tápszert fel lehet használni tej helyett a fõzelékek elkészítéséhez is. A napi fél liternyi mennyiség nagyjából biztosítja a csecsemõ vitamin és vas igényét is.
A tápszerrel történő táplálás gyakorlati kérdései. A csecsemőtápszerek túlnyomó többsége por formájában kerül forgalomba, amit a felhasználás előtt meghatározott mennyiségű 5 percig forralt és 50 °C-ra lehûtött ivóvízben kell feloldani. Lehetőleg frissen kell elkészíteni, az előre elkészített oldat hűtőszekrényben legfeljebb 24 óráig tárolható, az egyes étkezésekre szánt adagok külön-külön, fedett üvegben.
Az elkészített tápszert langyosan kínáljuk a csecsemőnek, ismételt felmelegítése nem megengedett! Az üvegből történő táplálásnak is, a szoptatáshoz hasonlóan kb. 5–20 perc az etetés időtartama.
Ha a tápszerrel táplált csecsemő étvágytalanná válik vagy egyéb táplálási nehézség lép fel, a jelenségnek rendszerint nem az addig használt tápszer az oka és ezért nem a tápszerváltás a megfelelő megoldás. Sokszor valamilyen betegség (pl. fertőzés) vagy a csecsemő táplálásában elkövetett hiba (pl. túlságosan gyakori kínálás) áll a probléma hátterében. Ilyenkor a tápszer felváltása egy másik hasonló készítményre legfeljebb átmenetileg eredményes, a táplálási nehézség legtöbbször újra jelentkezik. Leghelyesebb a táplálási nehézség okának feltárása a gyermek orvos segítségével.
Bizonyos esetben speciális tápszerek adására van szükség:
- ha a családban előfordul allergiás betegség,
- ha a baba ekzémás vagy asztmás,
- ha koraszülött a baba,
- tehéntej allergia esetén,
- rosszul fejlődő csecsemő esetén,
- bizonyos anyagcsere betegségek esetén,
- súlyos betegségek ideje alatt,
- ha refluxos a baba,
- ha hasfájós a baba,
- ha székrekedéses a baba.
Ezek használata kizárólag a háziorvos vagy szakorvos javaslatára történhet.